Organik mi? Doğal mı? İyi Tarım mı? Ne Alacağız?

Ne kadar kafa karıştırıcı değil mi? Ya da en azından tam olarak, etraflıca konuyu bilmeyen için. Eh bilelim o zaman, bilelim de… bu kadar çok şey bilmek zorunda kalmamalıydık. Güvenle gıda alabileceğimiz, iç huzuru ile yiyebileceğimiz, vıdık vıdık araştırıp didiklemek zorunda kalmayacağımız bir sistem olaydı daha iyi değil miydi? Ama yok… Öyleyse her birimiz, kendi adımıza ve ailemiz adına sorumluluk alacağız bu konuda. Almalıyız. Organik, evet iyi bir seçenek. En azından ehven-i şer denebilir. Ama sonuçta “organik” dediğimiz kavram bir sertifikasyon sistemi. Bu sistemin içinde nelere müsade var nelere yok biliyor muyuz? Mesela organik tarımda hibrit tohuma müsade var. Eeee? Yani tek başına bir ürünün üzerinde “organik” yazması yetmiyor. İyi tarım da keza… organikten bir level aşağıda diyelim. Organiğe güvenemeyen iyi tarımı nasıl alır?

Ne yapacağız?

Tek ama tek çözüm var bizim fikrimize göre: Ahlaklı üreticiyi arayıp bulacağız. Çok zor değil gerçekten. İşini ahlaklı yapan, zehir kullanmayan, tohumuna sahip çıkan; ama bir yandan da organikmiş iyi tarım mış bunlarla uğraşamayan, uğraşmayan üreticiler var. Ha elbette organik sertifikası olup da yine tertemiz üretim yapanlar da var, yanlış anlaşılma olmasın. Ben sadece tek başına sertifikanın, güvenmek için yeterli olmayacağını söylüyorum.

Dönelim tekrar konuya:

Peki nasıl bulacağız bu üreticileri. VE nasıl emin olacağız ürünlerinden? Basit: Böyle sertifikasyon sistemleri ile uğraşmayan, zincir mağazalara ürün vermeyen küçük ve orta ölçekli üreticiler genellikle ürünlerini kendileri satmaya çalışıyorlar. İnternetten bulunabilir. Bir yere tatile gittiğimizde, ülkenin herhangi bir şehrine gittiğimizde sorup soruşturulabilir, eş dost akraba devreye sokulabilir. Bulunur yani.

Sonra?

Sonrası şu: Ürünlerinin analiz raporlarını görmek isteyeceğiz. Ürününü analiz ettiren bir üretici mi? Ettiriyorsa ne ala. Ettirmiyorsa veya yeterli bulmadıysak o zaman biz ettireceğiz. Gözünüzde büyümesin.

Size bir örnek anlatayım: Organik pirincin kilosu marketlerde 25-30 tl arasında satılıyor. Markalı olanlardan bahsediyorum. Geçen Karadeniz’den dönerken Terme’de yol üstünde pirinç imalatçılarına uğradık. Hepsine sırayla soruyoruz.

İlaç kullanıyor musun? Ne atıyorsun pirince?

Birisi dedi ki: Biz pirincimizi Almanya’ya gönderiyoruz. İlaç vermiyoruz.

Bir kilo pirinç aldık ordan ve analize gönderdik. Üreticinin pirincinde hiç pestisit kalıntısı çıkmadı. Eser miktarda bile çıkmadı. Kilosunu 7 tl’den satıyor. Ve şöyle söyleyeyim, bu analizi yaptırmanın bedeli, markette satılan pirincin 10 kilosu etmiyor 🙂

Değmez mi? Birkaç yüz lira analize verip, eş dost akraba bütün yıllık pirinci bu üreticiden alsak, yine de karlı değil miyiz? Bir de tabii bunun hesaplanamayan karları var, ekonomik olmayan…

Hiç çekinmeyin sorarken de. Gerçekten. Çekinmeyin. Açık açık herşeyi sorun. İnanın işini düzgün yapan, dikkat eden üretici bu sorulardan memnun oluyor.

Hadi bir de üretici tarafından bir örnek vereyim:

Torosyaylası’ndan un istedi geçenlerde birisi ve unu analiz ettirmek istediğini söyledi. Analiz sonucu iyi çıkarsa kışlık ununu alacakmış. Erol o kadar memnun oldu ki… Sevinerek eve gelip anlattı, analiz ettirecekler unumuzu diye.

İşte böyle… tekraren; çekinmeyin 🙂

Sonuç olarak demek istediğim; Yediklerimizle ilgili sorumluluk üstlenmek zorundayız.

Sadece üreticiden beklemeyip, logolara etiketlere güvenmeyip, bedenimiz ile ilgili ipleri elimize almalıyız.

Bu şekilde her şeye gücümüz yeter…

En azından biz öyle düşünüyoruz 🙂

Bol bol sevgiler, selamlar herkese 🙂

Senem

Organik mi? Doğal mı? İyi Tarım mı? Ne Alacağız?” yazısında 5 düşünce

 1. fundanur diyor ki:

  Selam Senem hanim.
  Tespitleriniz ve kararlariniz cok dogru .Bende altina imzami atmak isterim mumkunse
  Tukticiyi aliciyi bilinclebdirmek bu sistemi zincirleri kırmak demek demek cok tesekkürler sizlere.
  Selam ve sevgiler.

 2. hilal ürgüplüoğlu diyor ki:

  Ancak bu kadar acik net anlasilir anlatilabilirdi .
  uygulaması çok sabır emek istek gerektiriyor ve istikrar .. devletimizin bir gün bu bilince erişmesi ümidiyle diyor , size kendi adıma çok teşekkür ediyorum , selamlar sevgiler ☺️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir