Aromaterapi Hakkında Merak Ettikleriniz

Mavili Kapı ailesi olarak sizlerden Aromaterapi terimleri ve Aromaterapi serimiz hakkında birçok soru alıyoruz. Bu sorular içerisinde bazıları çok merak ediliyor ve haliyle daha çok soruluyor. Bu sorular dışında merak ettiğiniz bir konu olursa çekinmeden bize yazabilirsiniz. Faydalı Olması Dileğiyle.. 🙂

Aromaterapi Hakkında Sizden Gelen Sorular

Aromaterapi nedir?

Aromaterapi, fiziksel ve duyusal iyileştirmeye ve dengelemeye yardımcı olmak için esansiyel yağların kullanılmasıyla uygulanan alternatif bir terapi şeklidir.

Aromaterapi ne için kullanılır, neye iyi gelir?

Aromaterapik yağlar günümüzde birçok alanda fayda sağlıyor. Uçucu yağlar bu alanda oldukça etkili. Her uçucu yağın farklı bir etkisi var. En bilinen kullanım alanları ise şöyle;

  • Stresi azaltır, sinir sistemini rahatlatır ve ruhsal sakinlik sağlar.
  • Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Solunum sistemini rahatlatır.
  • Kan basıncını düşürür.

Uçucu Yağ Nedir?

Uçucu yağ, lavanta, biberiye, nane gibi aromatik bitkilerde doğal olarak bulunur. Özel yöntemler ile bitkiden ayrıştırılır, aromaterapiden kozmetiğe birçok alanda kullanılırlar.

Uçucu yağlar nasıl elde edilir?

Uçucu yağların elde edilmesinde çoğunlukla buhar distilasyonu (damıtma) yöntemi kullanılır.

Buhar distilasyonu nedir?

Buhar distilasyonu (buhar damıtma) aromatik bitkilerin uçucu yağlarının çıkarılmasında kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu işlemde özel kazanlar kullanılır, sıcak su buharı ile damıtma yapılarak aromatik bitkideki uçucu yağlar çıkarılır.

Sabit yağ nedir?

Sabit yağlar çoğunlukla doğadaki bitkilerin tohum (çekirdek)ya da meyvelerinin sıkılması ile elde edilir. Zeytin yağı, kantaron yağı, kuşburnu yağı, badem yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi sabit yağlar en bilinen ve çok tercih edilen yağlardır.

Sabit yağlar nasıl elde edilir?

En uygun yöntem soğuk sıkım yöntemidir. Sabit yağlar birçok alanda faydalanılan yağlardır. Aromaterapi alanında ise uçucu yağları seyreltmek için taşıyıcı olarak kullanılırlar. Katı veya sıvı formda olabilirler.

Aromaterapi’de difüzör ve buhurdanlık nedir? Nasıl kullanılır?

Aromaterapi uçucu yağları, yaşam alanlarında da kullanılırlar. Kullanılan uçucu yağın kokusunun istenilen ortamdaki havaya yayılması için Difüzör veya buhurdanlık kullanılır. Difüzör ve buhurdanlık, su ile seyreltilen uçucu yağın buhar yolu ile ortama eşit olarak yayılmasını sağlar. Difüzör genellikle pille veya elektrikle çalışan bir buhar makinesidir. Buhurdanlık ise ısıya dayanıklı seramikten üretilir. Mum kullanılarak buhurdanlık haznesindeki su ve uçucu yağın buharlaşması sağlanır.

Mavili Kapı aromaterapi serimizdeki uçucu yağlarımız %100 saf ve buhar distilasyonu kullanılarak üretilmektedir… Aromaterapi rehberimizi inceleyerek bu alanda derlediğimiz içerikleri inceleyebilirsiniz.