Avustralya’dan Gelen Mucize: Macadamia Yağı

Macadamia Yağı

Macadamia yağının adını son yıllarda sıkça duyar olduk. Avustralya başta olmak üzere birçok ülke, mutfaklarında bu değerli yağa yer veriyor. Pek çok ünlü kozmetik firması, ürünlerinin içerisinde bu mucizevi yağı kullanıyor. “Karşınızda macadamia yağı” diyor ve sizleri baş başa bırakıyoruz…

Öncelikle macadamia ağacı Avustralya’ya özgü olup ülkemizde çok bilinen bir tür değil. Meyveleri bildiğimiz fındığa benzemesine rağmen 2 kat daha büyük ve oldukça yağlı bir yapıya sahip. Fındıklar adeta bir yağ deposu, öyle ki bir tanesi %70 civarında yağ içeriyor. Anavatanı Avustralya’dan birçok ülkeye ihraç ediliyor. Zeytinyağı gibi diğer bazı yağlardan daha yüksek bir dumanlanma noktasına sahip olduğundan kızartma ve sotelerde kullanıma oldukça uygun. Bu nedenle, Avustralya başta olmak üzere Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri bu yağa yalnızca kozmetikte değil mutfaklarında da yer veriyorlar. 

Macadamia yağındaki mucize: Palmitoleik asit 

Macadamia fındığı; palmitoleik asit, diğer adıyla Omega 7’den oldukça zengin.  Omega 7 doğada kısıtlı kaynaklarda bulunuyor, en bilindik bitkisel kaynağı da macadamia fındığı… Macadamia; %80’e kadar tekli doymamış yağ asidi (özellikle zeytinyağında da bolca bulunan oleik asit ve palmitoleik asit) içeriyor. Palmitoleik asit, normalde insan vücudunda sentezlenebiliyor fakat yaş ilerledikçe bu yağ asidinin üretimi azaldığından beslenme ile dışarıdan alınması tavsiye ediliyor.

Yapılan bilimsel çalışmalar; palmitoleik asidin obezite, diyabet ve kalp hastalıkları üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu, kilo kontrolüne yardımcı olduğunu gösteriyor. Antienflamatuar özelliği ile iyi bir iltihap önleyici olan bu yağ asidinin; LDL, total kolesterol ve trigliseridi düşürücü, HDL’yi yükseltici etkisinin olduğu da biliniyor. Yağ metabolizmasına yaptığı olumlu katkılardan dolayı kalp krizini önlemeye yardımcı olduğunu da eklemek gerek…

Macadamia, içerdiği oleik asit ve E vitamini sayesinde tam bir antioksidan kaynağı…  Özetle macadamia yağı, oldukça zengin bir bileşime sahip. Vücudumuzdaki hücreleri canlandırmaya ve onarmaya yardımcı olan pek çok faydalı yağ asiti, fitokimyasal, antioksidan, vitamin ve mineral içeriyor. 

Güzel Bir Cildin Sırrı: Macadamia Yağı

Sağlığımıza pek çok olumlu katkısı olan macadamia yağı, cildimiz için de oldukça kaliteli bir kaynak… Yüksek miktarda palmitoleik asit içerdiği için cildin esnekliğinin korunmasına ve yenilenmesine katkıda bulunuyor. Palmitoleik asit, cildin doğal bir bileşeni olup cildin nemlenmesini ve onarılmasını sağlıyor. 

Bilindiği üzere oksidatif stresin cilt üzerinde de olumsuz etkileri var. Macademia yağı, içindeki antioksidanlar sayesinde hasarlı cildi onarmaya, serbest radikallere karşı korumaya, kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumunu önlemeye yardımcı, yaşlanma karşıtı madde olarak da dikkat çekiyor. Bunun yanında, cildimizin dolgun ve diri kalması için ihtiyaç duyulan kolajen üretiminde aktif rol alan manganezden de zengin… 

İyi bir nemlendirici özelliğe sahip bu değerli yağ, kuru cildin esnekliğini artırıyor. Yara izlerinin ve diğer küçük cilt tahrişlerinin görünümünü iyileştirmeye, içindeki fitosteroller sayesinde kaşıntı ve kızarıklığı yatıştırmaya yardımcı oluyor. Komedojenik olmaması nedeniyle gözenekleri tıkamıyor. Güçlü antienflamatuar özelliği sayesinde sivilce iltihabını hafiflettiği de biliniyor.

Macadamia yağı muhteşem etkilerini yalnızca cilt üzerinde göstermiyor. Keratin yapısını güçlendirerek saçların parlak ve canlı görünmesini de sağlıyor.

Doğal bir güneş koruyucu

Bazı yağlar, güneş yanığının önlenmesine yardımcı özellikte, doğal koruyucu etkiye sahip olabiliyorlar. Macadamia yağı da bunlardan biri… 6 ile 8 arasında bir SPF’ye sahip olan macadamia yağı, doğal güneş koruma özellikleriyle bilinen bir bitkisel bileşik olan sinnamik asit içeriyor. Güneşe çıkmadan önce macadamia yağı uygulamak, kısa süreli de olsa cildi güneşin UV ışınlarından korurken cildin nemli kalmasını da sağlıyor.

Cilt bakım ürünlerimizde değerli yağlara yer veriyoruz. Yağlarımızı, organik sertifikalı ya da temiz içerikli, güvenilir kaynaklardan temin ediyoruz. Daha canlı ve aydınlık bir cilt için; organik macadamia yağını da içeren yüz bakım kremlerimizi ve göz çevresi bakım serumumuzu deneyebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir