Neden Kombucha?

Neden Kombucha

Kombucha ile ilgili son 10 yılda yapılan bilimsel çalışmaları derlemeye çalıştık. Bilimsel dergilerde yayınlanan makaleler kombucha içmenin umut verici potansiyel faydalarını ortaya koyuyor.

Bu çalışmalar dünyanın çeşitli üniversitelerinde yapılmakla birlikte çoğu Amerika’da gerçekleşmiş. Ayrıca belirtmekte yarar var bu çalışmaların hiçbirisi henüz FDA onaylı değil.
FDA’nın onay sürecini bilemiyoruz ama yazının içinde linklerini paylaştığımız çalışmalar çok ciddi.

Özetle sıralamak gerekirse:

 • Bağırsakları dengelemeye yardımcı olur. Kombuchada bulunan antioksidanlar, asitler, enzimler, canlı bakteri ve mayanın; ülser, kandida ve çeşitli sindirim sorunlarına yardımcı ve destekleyici katkıda bulunduğu ortaya konulmuş.  Konu ile ilgili bir çalışma burada, diğerine ise şuradan ulaşabilirsiniz.
 • Kombucha içerisindeki bileşikler karaciğeri korumaya yardımcı olabilir ve bu da mutlu bir ruh halini destekler. Araştırmacılar, antioksidan aktivitenin, oksidatif stresin azaltılmasında önemli bir rolü olduğunu söylüyorlar. Biz buna bir çeşit kararciğer detoksu diyelim. Burada ve Burada.
  Gerçi çok daha fazla çalışma var ama bir de en son 2019 da yapılan çalışmayı bırakalım buraya.
 • Kalp ve akciğerler üzerindeki faydalı etkileri de dikkat çekici. Bir çalışmaya göre; kombuchanın;  silika tozunun akciğer dokularından boşalmasını etkili bir şekilde destekleyebileceğini gösteriyor.  Sonuçta kombuchanın solunması ile silikoz ve diğer pnömokonyoz hastalıklar için faydalı yeni bir tedavi olabileceği öngörülüyor. Tık tık
 • Belki de en enteresan çalışma diyabet konusunda yapılmış.
  Bulgular, kombucha çayının, diyabetik fareler üzerinde, özellikle karaciğer-böbrek fonksiyonları açısından, dikkat çekici iyileştirici etkilere neden olduğunu ortaya koymuş. Bu çalışmanın sonuç bölümü ‘Kombuchanın diyabet tedavisi ve önlenmesi için fonksiyonel bir destek olarak gelecekteki uygulama için potansiyel güçlü bir aday olarak kabul edilebilir’ diye bitiyor. Buradan incelenebilir.
 • Bağışıklığı ve eklem sağlığını desteklediği yolunda da bir hayli kanıtlanmış çalışma var.
 • B vitaminleri açısından zengin bir içecektir.
 • H.Plori, E. Coli ve benzeri patojenik organizmalara karşı antibakteriyeldir.

Peki bütün bunlar tıbbi açıdan kanıtları ile desteklenebilir mi? Yani kombucha ilaç mıdır?
Hayır.
Kombucha tamamen doğal ve sağlıklı bir içecektir. Elbette bilimsel çalışmalar arttıkça sonuçlar farklılaşabilir. Gıdaların vücutta nasıl çalıştığını anlamak çok kolay değil.
Fakat şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Bağırsağınıza güvenin.
İnsanlar yüzlerce yıldır faydasını görerek kombucha içiyor.

Burada kombuchanın nasıl hazırlandığı, nasıl ve hangi sürelerle fermente edildiği, hijyenik koşulların tam olarak sağlanıp sağlanmadığı gibi temel sorular çok önemli.

Evlerde nasıl ve hangi şartlarda hazırlandığını bilmiyoruz. Ama Mavili Kapı Kombucha son derece hijyenik şartlarda, doğru süre ve hammaddelerle hazırlanıyor.

Not: NCBI, Pubmed.gov ve Kombucha Kamp bloğundan yararlanıldı.

Madem Kombuchanın faydalarından başladık. Dr. Josh Axe’in kombucha ile iligli yazılarını özetleyerek  devam edelim.
Kayropraktik doktoru  ve klinik beslenme uzmanı olan Dr Axe’in , fonksiyonel tıp ve doğal sağlıkla ilgili kitapları ve kapsamlı bir web sitesi var.

İşte Dr Axe’den birkaç başlık:

Hastalıkları önlemede yardımcıdır:
Kombucha, vücudu detoksifiye etmeye ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olabilecek bir dizi güçlü antioksidan içerir. Bu antioksidanlar; diyabet, kalp hastalığı ve hatta kanser gibi birçok kronik duruma karşı inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Normal siyah çay zaten antioksidanlar içeriyor. Araştırmalar; kombuchanın  fermantasyon sırasında ayrıca  glukarik asit (D-sakarik asit) de dahil olmak üzere siyah çayda doğal olarak bulunmayan antioksidanlar oluşturduğunu gösteriyor.

Barsak sağlığını destekler:
Bu kadim içeceğin  antioksidan özelliği, sindirim sisteminde sıkıntı yaratan serbest radikallere karşı koyuyor. Ancak, kombuchanın sindirimi desteklemesinin en büyük nedeni, yüksek seviyelerde faydalı asit, probiyotikler, amino asitler ve enzimler içermesidir. Kombuchada bulunan bakteriler, bakterilerin zararlı patojenik türleri değildir. Bağışıklık fonksiyonundan zihinsel sağlığa ve besin emilimine kadar her şeyde yer alan probiyotikler olarak bilinen faydalı bir bakteri türüdür. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar kombuchanın mide ülserlerini önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Zihin fonksiyonlarını geliştirebilir:
Sindirimi arttırmaya ek olarak, içerdiği B vitaminleri ile zihninizi de koruyabilir. Bazı çalışmalar probiyotiklerin depresyon, anksiyete, otizm spektrum bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi durumların tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Akciğer Sağlığını Destekler:
Kombuchanın hiç beklenmedik bir yararı daha var. Silika parçacıklarına tekrar tekrar maruz kalanlarda ortaya çıkan ve bir akciğer hastalığı olan silikoz için potansiyel bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.

Okuyan herkese selamlar, sevgiler ve bol sağlıklı günler diliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir