Gıda Bilimi

Gıda Bilimi

Gıda Bilimi – Zümrüt Begüm Ögel

Bu kitap; ister profesyonel olarak çalışan isterse kendi beslenmesi için evinde yemek yapan veya ilgili bölümlerde okuyan kişiler için yazılmıştır; konular yalın ve kısa olarak açıklanarak bireyde gıda bilimi üzerine bir birikim kazanılması hedeflenmiştir. Gıdı bilimi, başlı başına çok geniş bir konudur; ancak böylesi bir kaynak gıda bilimi üzerine iyi bir başlangıç noktası, bir temel kazanılmasını sağlar.


Her ne kadar fabrikada gıdaların işlenmesi gıda mühendislerinin alanı ise de; küçük işletmelerde, lokantalarda, kurumsal mutfaklarda veya evinde sağlıklı ve bilinçli yemek yapmak da bir tür gıda işleme sanatıdır. Bu kitapta da “Gıda Bilimi”, anlaşılmayı kolaylaştırmak amacıyla, yalın bir şekilde öz olarak ele alınmıştır.

Kitabımızda sırasıyla gıdaların temel kimyasal bileşenleri (PROTEİNLER, KARBONHİDRATLAR, YAĞLAR, Vitamin  XE), gıdalardaki mikroplar (BAKTERİLER, MAYALAR, MANTARLAR), gıda bilimi (SÜT, ET, YUMURTA, BİTKİSEL ÜRÜNLER, MEYVE, SEBZE, ÇAY, KAKAO, TAHILLAR, BAKLAGİLLER, BAHARATLAR VE OTLAR, GIDALARDAKİ DOĞAL TOKSİNLER), gıdaların işlenmesi (MEYVE VE SEBZELERİN İŞLENMESİ, SÜTÜN İŞLENMESİ, ETİN İŞLENMESİ, YAĞLARIN İŞLENMESİ, FERMENTE İÇECEKLER VE SİRKE, TAHILLARIN İŞLENMESİ), gıda atıklardan yararlanma (Kompost Yapımı, Kuru Evsel Atıklardan İstiridye Mantarı Üretimi, Atık Yağlardan Sabun Yapımı, Külle Temizlik, Organik Atıklardan Biyoenerji Üretimi) konuları yalın bir dille ele alınmıştır.
Kitabın sunduğu bilimsel bilgilerin daha rahat anlaşılabilmesi açısından bazı bilgiler bilgi kutucukları içinde basit şema veya çizimlerle gösterilmiştir.

(Tanıtım Bülteninden)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir