Üzüm Çekirdeği Yağı ile Sağlıklı ve Parlak Bir Cilt

Üzüm, neredeyse insanlık tarihi kadar eski… Mitolojilere konu olan, adı kutsal kitaplarda geçen üzüm, kabuğundan çekirdeğine kadar adeta bir şifa deposu. Bu yazımızı, üzüm çekirdeğinin cilt üzerindeki mucizevi etkilerini anlatmak üzere hazırladık…

Üzüm çekirdeği yağı cilt bakımında en çok tercih edilen bileşenlerden biri olarak nemlendiriciler, losyonlar, sabunlar, tonikler, şampuanlar ve saç kremlerinde kullanılıyor. İçerisindeki besleyici vitaminler, antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri ile sağlıklı bir cilt ve saç için mükemmel bir kaynak…

Üzüm suyu ve şarap yapımı için sıkılan üzümlerden geriye kalan çekirdekler organik bir çözücü veya mekanik teknikler kullanılarak sıkılıyor. Bu yöntemlerden en güvenilir olanı soğuk presleme yöntemi… Bu yöntemle ısı veya kimyasal işleme gerek kalmadan yağ çıkartılıyor, bu nedenle içindeki bileşenler kaybolmadan ya da bozulmadan kalabildiğinden sağlığa daha faydalı oluyor. Ayrıca soğuk preslemede, yağda çözücü kalıntılarının bulunması riski olmadığından saf ve doğal bir yağ elde ediliyor. 

Üzüm suyu ve şarap yapımı için sıkılan üzümlerden geriye kalan çekirdekler organik bir çözücü veya mekanik teknikler kullanılarak sıkılıyor. Bu yöntemlerden en güvenilir olanı soğuk presleme yöntemi… Bu yöntemle ısı veya kimyasal işleme gerek kalmadan yağ çıkartılıyor, bu nedenle içindeki bileşenler kaybolmadan ya da bozulmadan kalabildiğinden sağlığa daha faydalı oluyor. Ayrıca soğuk preslemede, yağda çözücü kalıntılarının bulunması riski olmadığından saf ve doğal bir yağ elde ediliyor.

üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği yağında neler var?

Üzüm çekirdeği yağı hem cilt hem de beden sağlığı için birçok değerli bileşene sahip. Başta E vitamini, linoleik asit, resveratrol, quercetin, proantosiyanidinler, karotenoidler, fitosteroller ve gallik asit gibi güçlü antioksidanlar içeriyor.

Linoleik asit, üzüm çekirdeğinde en fazla bulunan yağ asidi olup çoklu doymamış yağ asitlerinin antioksidan gücüne sahip. Üzüm çekirdeği yağı aynı zamanda zeytinyağından bile daha iyi bir E vitamini kaynağı… Yüksek antioksidan aktivitesi, antitümoral ve sinir sistemini koruyucu özellikleri nedeniyle E vitamininin yaşlanma sürecini geciktirdiği, demansın ilerlemesini yavaşlattığı ve bazı kronik hastalıkların ortaya çıkmasını önlediği biliniyor. Üzüm çekirdeği yağı, resveratrol gibi fenolik bileşikler nedeniyle antimikrobiyal aktivite de gösteriyor. 

Genç bir cildin sırrı

Bilindiği üzere serbest radikaller, güneş, rüzgar ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler cildimizin yıpranmasına, yaşlanma belirtilerinin artmasına, cildin kurumasına ve renk değişikliğine neden olabiliyor. 

Üzüm çekirdeği yağı; iltihap önleyici, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle cildin tüm bu dış etkenlerle baş edebilmesi için güçlü bir destek sağlar.

Üzüm çekirdeği yağının cilt sağlığına faydaları özellikle E vitamini, omega 6 yağ asidi ve güçlü antioksidan etki gösteren fenolik bileşiklerin varlığından kaynaklanıyor.

E vitamini serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur, bu nedenle beslenme ile alındığında cilt sağlığına destektir. Aynı faydalar doğrudan cilde üzüm çekirdeği yağı uygulandığında da görülüyor. E vitamini cilde esnekliğini veren kolajen üretimini de arttırır, kolajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır. Tüm bunların yanında serbest radikallerden gelen hasarla savaşmaya, yara ve akne izlerini onarmaya da yardımcı olur. 

Omega-6 yağ asitleri sağlıklı bir cilt için oldukça önemli bir yere sahip… Omega-6 yağ asitleri cilt bariyerini güçlendirir. Üzüm çekirdeği yağında, bir omega-6 yağ asiti olan linoleik asit yüksek miktarda bulunuyor. Bu yağ asidi cildin orta ve dış katmanlarındaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olurken hücre zarlarını koruyor, güçlendiriyor ve iyileşmesine destek oluyor. Besleyici etkisi ile çizgilerin, kırışıklıkların ve yara izlerinin görünümünde iyileşme sağlıyor. Yaşlılık belirtilerini ve yorgun görünümü azaltarak cildi doğal bir ışıltıya kavuşturuyor. Linoleik asitin bazı vitaminlerin ve antioksidanların aktivitesinde de rol aldığı bilinir.

Üzüm çekirdeği yağı, proantosiyanidin adı verilen verilen güçlü bir antioksidan içeriyor. Cilt üzerinde uzun süreli kullanımı cilt tonunun düzelmesini sağlar. Proantosiyanidinler, ciltte elastinin bütünlüğünü koruyan hem C vitamini hem de E vitamini ile sinerjik olarak hareket eder, kolajeni hücresel düzeyde onarır ve dolaşımı uyarır. Bu sayede cildin sıkılığını ve elastikiyetini artırırken antienflamatuar etkisiyle de cilt sağlığına destek olur.

Üzüm çekirdeği yağındaki güçlü antioksidanların bir başka yararı daha var. Proantosiyanidin ile ilgili yapılan bir çalışma, üzüm çekirdeği yağının güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu olduğunu belirtiyor. Çalışmada, güneşe maruz kalmadan önce proantosiyanidin içeren krem ​​uygulandığında, ciltte daha az güneş yanığı görüldüğü belirtilmiş. Başka bir çalışmada ise çoklu doymamış yağ asitlerini UV ışınlarına bağlı lipit peroksidasyonuna karşı koruduğu, bu sayede hücre hasarını engellediği belirtiliyor. Aynı çalışmada, proantosiyanidinin sinerjik olarak E vitamini ile etkileşime girdiği ve E vitaminini çoğaltan bir etki gösterdiği de ilave ediliyor.  

Cilt üzerinde gerçekleşen tüm bu olağanüstü reaksiyonların sonucu olarak üzüm çekirdeği yağı; nem, yumuşaklık ve elastikiyetin korunmasına yardımcı oluyor ve cildin iyi görünmesini sağlıyor. Üzüm çekirdeği yağı cilde hızla nüfuz ettiğinden uygulamadan sonra yağlı bir his bırakmaz. Gözenekleri tıkamadığı için yağlı ciltler de dahil olmak üzere her cilt tipinde kullanılabilir.  

Sağlıklı saçlar için üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağının, saç ve kafa derisi üzerinde de oldukça olumlu etkileri bulunuyor. Kurumuş saç derisini nemlendirerek kepek oluşumunun kontrol altına alınmasını sağlıyor. Saç ve kafa derisine masaj yaparak uygulanabilen üzüm çekirdeği yağı kolay emildiği için yağlı bir his bırakmadan saçlara nem, güç ve parlaklık kazandırıyor.

Üzüm çekirdeği yağının, kellik için doğal bir ilaç olarak kullanıldığı da biliniyor. İçerdiği yağ asitlerinin ve proantosiyanidinin saç büyümesini desteklediği düşünülüyor.  

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Birkaç damla üzüm çekirdeği yağını cildinize direkt bir serum gibi uygulayabilir, çeşitli uçucu yağlarla birleştirebilir ya da bakım kremlerinize, cilt temizleme toniklerinize, losyonlarınıza, şampuanlarınıza ilave ederek kullanabilirsiniz. 

Üzüm çekirdeği yağında nelere dikkat edilmeli? 

Üzüm çekirdeği yağı satın alırken kalitenin ve saflığın önemli olduğunu belirtelim. Isı veya çözücü ile elde edilen yağlar hem değerli bileşenlerin etkisini hem de yağın güvenilirliğini azaltıyor. Bilinen bir tedarikçiden temin edeceğiniz soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş %100 doğal bir yağ, maksimum fayda sağlayacaktır. Yağı çok sıcak veya nemli olmayan, karanlık bir yerde saklamanız da bileşimindeki maddelerin etkisini koruyabilmesi için önemlidir.
Aldığınız yağın yeşilimsi ve kendine has, üzümü andıran bir kokusu olduğundan emin olun.

Uzun bir araştırma ve çalışma süreci sonunda hazırladığımız yeni aromaterapi serimizde elbette ki %100 saf ve soğuk sıkımüzüm çekirdeği yağına da yer verdik. Denemenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanında, birçok değerli yağla birlikte üzüm çekirdeği yağını da kullandığımız “Kombucha Etkili Cilt Bakım Serimiz” ile cildin ihtiyaç duyacağı pek çok faydayı bir arada sunuyoruz.

Kaynaklar

medicalnewstoday.com

grapeseedoil.com

healthline.com

Juliano Garavaglia, Melissa M. Markoski, Aline Oliveira, Aline Marcadenti, “Grape Seed Oil Compounds: Biological and Chemical Actions for Health”, Nutr Metab Insights. 2016; 9: 59-64.

Radava R. Korać and Kapil M. Khambholja, “Potential of herbs in skin protection from ultraviolet radiation”, Pharmacogn Rev. 2011 Jul-Dec; 5(10): 164–173.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir