Kuru Fırçalama ile Canlı ve Parlak Bir Cilt

kuru-fircalama

Daha güzel bir cilt ve sağlıklı bir beden için uyguladığınız günlük bakım rutininiz var mı? Eminiz ki elinizden geldiğince kendinize özen gösteriyor, en azından cilt bakımınızı ihmal etmiyorsunuzdur. 

Cilt bakımı demişken, iyi bir cildin sırrı en başta onu temiz tutmak ve iyi bir şekilde nemlendirmek… Temizlik derken de cildi sadece kirlerden değil, ölü hücrelerden arındırmak da akla gelmeli… Yüz için peeling ve çeşitli maskeler oldukça işe yarıyor. Vücut için ise kuru fırçalama tekniği etkili… Bu yöntemi hiç denemediyseniz en kısa zamanda denemenizi tavsiye ediyoruz… Daha çok yazdan çıkıp kışa girerken, cildinizdeki ölü derileri uzaklaştırmak, canlandırmak için bu yöntem iyi bir alternatif olacaktır…

Kuru fırçalama nedir?

Ayurveda tıbbında Garshana olarak isimlendirilen kuru fırçalama yöntemi, cildi temizlemek ve güzelleştirmek için yüzyıllardır kullanılıyor. Birçok faydası olduğuna inanılan bu yöntem, özellikle kuru ciltlerin daha canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor. 

Kuru fırçalamada esas; hem fırça hem de cilt kuru iken aşağıdan yukarıya doğru, küçük vuruşlar ve dairesel hareketler ile fırçalama işlemi yapmak… Başlangıçta daha hafif ve yumuşak bir şekilde fırçalamak, alıştıkça baskıyı artırmak sağlıklı olacaktır.

Kuru fırçalama için kılları çok sert olmayan, doğal bir fırçaya ihtiyacınız olacak. At kılı ve bambu olanları tercih edebilirsiniz. Sert kıllar, işlemin daha etkili olacağı anlamına gelmiyor, fırçanın ciltte kızarıklık yaratmaması, cildi aşındırmaması gerekiyor. Uzun saplı bir fırça tercih etmeniz, vücudunuzun tüm bölgelerine daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Kuru fırçalama nasıl yapılır?

● Ayaklardan başlayın. Hafif ve yumuşak hareketlerle yukarı/kalbe doğru fırçalayın. Bacakları da aynı şekilde yukarı doğru hareketlerle fırçalayın. 

● Kalça, göbek bölgesi ve sırt ile devam edin. Göbek bölgesinde saat yönünün tersine dairesel hareketlerle fırçalama yapın.

● Ellerin arkasından başlayarak kollara doğru fırçalayın hafif, yumuşak hareketlerle omuzlara doğru işleme devam edin.

● Göbek ve köprücük kemiklerinin olduğu bölge (boyundan göğüslere kadar olan kısım) daha  hassastır, çok hafif hareketlerle fırçalayın. Göğüsleri fırçalamayın.

● Yüz ve boynu vücut fırçanızla fırçalamayın, dilerseniz bu bölgelerde daha küçük ve yumuşak bir fırçayla işleme devam edebilirsiniz.

● Kuru fırçalama bittikten sonra ciltteki ölü deriyi arındırmak için ılık, zaman zaman suyu soğutarak alacağınız duş ile canlandırıcı etkiyi kuvvetlendirebilirsiniz.

● Uygun bir vücut yağı ya da nemlendirici vücut kremi ile cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. 

Kuru fırçalamanın faydaları

Kuru fırçalama öncelikli olarak fiziksel peeling yolu ile ciltteki ölü hücrelerden arınmaya yardımcı oluyor. Kuru fırçalama seansından sonra cilt daha yumuşak ve pürüzsüz bir hale geliyor.

Fırçalama hareketleri kan dolaşımının ve lenfatik sistemin uyarılmasına yardımcı oluyor. Bu sayede vücuttaki toksinlerin atılım süreci hızlanıyor, kan dolaşımı uyarıldığı için cilt daha parlak bir görünüme kavuşuyor. Düzenli yapıldığında masaj etkisi yaratan yöntem, selülitli görünümün düzelmesine de yardımcı oluyor. Tüm bunlar, bir süre sonra cildin daha diri ve canlı görünmesini sağlıyor…

Fırçalamayı göğüs, yüz ve boyun gibi hassas bölgelerde ve varsa yaralı, döküntülü, enfeksiyonlu alanlar üzerinde uygulamaktan kaçınmak gerekiyor (yüz ve boyun için daha küçük ve daha yumuşak kıllı bir fırça kullanabileceğinizi hatırlatmak isteriz). Ayrıca egzama, sedef hastalığı gibi rahatsızlıklarda da tavsiye edilmiyor. Herhangi bir tahrişe neden olmamak için çok sert fırçalamadan kaçınmak ve aynı bölgeyi çok kez fırçalamamak gerekiyor. 

Güne daha enerjik başlamak için kuru fırçalamanın sabahları duştan önce yapılması öneriliyor. Haftada en az 3 kez uygulanması tavsiye edilen bu yöntemle hem kendinize vakit ayıracak hem de vücudun en büyük organı olan cildinize özen göstermiş olacaksınız. 

Daha önceki yazılarımızda Mavili Kapı’da vücut bulan her ürünün bir hikayesinin olduğunu, el ve vücut losyonumuzu da, kuru ciltten muzdarip aile ferdimizin ihtiyacından yola çıkarak hazırladığımızı yazmıştık. Hazır yeri gelmişken el ve vücut losyonumuza tekrar değinmek istedik… Losyonumuz; içinde soğuk sıkım zeytinyağı başta olmak üzere değerli ve aromatik yağlar, ölmez otu, kombucha ve çeşitli meyve ekstraktları bulunan, %100 doğal hammaddelerden ürettiğimiz bir bakım ürünü. Cildi beslemek, nemlendirmek, esnekliğini artırmak ve yaşlanma etkilerinin azalmasına yardımcı olmak amacı ile tüm cilt tipleri için hazırladık.

Kaynaklar

acheloawellness.com

healthline.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir