Cilt Temizliği İhmale Gelmez!

Cilt Temizliği İhmale Gelmez!

Cilt bakımı dediğimizde pek çoğumuzun aklına öncelikle kremler-nemlendiriciler geliyor. Oysa cilt bakımı yalnızca bundan ibaret değil. Sağlıklı ve parlak bir görünüm için düzenli cilt temizliği çok önemli… 

Temizlik ve cildimiz

Cildimiz, en fazla bakımı gerektiren bölümlerden biri ve aslında bedenimizin en büyük organı… Vücut sıvılarını içeride tutarak dehidrasyonu önlüyor, zararlı mikroorganizmaların içeri girmelerini engelliyor, bedenimizi dış etkenlere karşı koruyarak doğal bir kalkan görevi görüyor. Cildin dış tabakasının altında yer alan küçük bezler, koruma amacıyla sebum adı verilen yağ üretiyorlar. Bu bezler, deri içindeki kıl köklerini bir yol olarak kullanıyor ve yağın deri yüzeyine ulaşarak bakteri veya diğer zararlı ajanların nüfuz etmesini önleyen bir bariyer oluşturmasına izin veriyor.

Cildimiz koruyucu bir bariyer ve bakterilere karşı ilk savunma hattı olduğu için onu güçlü ve sağlıklı tutmak gerekiyor. Yüzümüzün daha hassas ve tüm gün dış etkenlere açık olduğunu düşünürsek, temizliğin ne kadar da önemli olabileceğini anlayabiliriz. Yüz bölgesi gün boyu toz, kir, mikroorganizmalar, makyaj gibi kirleticilere maruz kalıyor, ayrıca ölü hücreler de cilt yüzeyinde bir tabaka oluşturuyorlar. Aşırı kir birikmesi foliküllerin tıkanmasına neden olurken, sebumun deri yüzeyine ulaşamaması sonucunda bakteriler foliküllere nüfuz ediyor. Böylece iltihaplanmayla birlikte sivilce oluşumu başlıyor. 

Yetersiz cilt temizliğinde azalan hidrasyon nedeniyle kızarıklık, kuruluk ve tahriş de yaşanabiliyor. Cildi gün boyunca nemli tutmak, kolajen üretiminin temeli… Yaşlandıkça cilt dokularını bir arada tutan kolajen parçalanıyor ve ince çizgiler, kırışıklıklar belirginleşiyor. Bunun sonucunda cilt incelirken yaşlanma belirtileri daha görünür hale geliyor. 

Cilt temizliği, kirleri uzaklaştırarak gözenekleri temizliyor ve sebumun cilt yüzeyine engelsiz bir şekilde ulaşmasını sağlıyor… Cilt taze bir görünüm kazanırken bakım ürünlerinin cilde düzgün bir şekilde nüfuz etmesi de sağlanıyor.

Özetle cildimizi düzenli olarak temizlersek;

● Daha parlak ve sağlıklı görünür.

● Bakım ürünleri cilde daha derinlemesine nüfuz eder.

● Gözenekler küçülür. 

● Cilt, nemini korur ve aşırı yağ üretimi engellenir.

Cilt temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Her akşam yatmadan önce, gün boyunca cilt üzerinde biriken tüm kir yükünü, özellikle makyaj kalıntılarını nazik bir temizleyici ile ciltten uzaklaştırmak gerekiyor. Gözenekler gece boyunca toksin atmakta kullanıldığı için tıkandıklarında bu işlev engellenmiş oluyor.

Öncelikle, cilt tipine uygun bir temizleyici seçmek gerekiyor. Tavsiyemiz elbette ki olabildiğince doğal ve kimyasal maddelerden uzak ürünler… Özellikle doğal yağlarla cilt temizliği, cildin doğal lipid tabakasını ve mikrobiyomunu korumaya yardımcı oluyor. Cilt için en iyi temizleme yağları olarak zeytinyağı, hint yağı, tatlı badem yağı, üzüm çekirdeği yağı, avokado yağı, kayısı çekirdeği yağı, argan yağı ve jojoba yağını sayabiliriz.

Birkaç damla temizleme yağının, parmak uçlarıyla 1-2 dakika masaj ile uygulanıp sonrasında, yumuşak, nemli bir bez ile nazikçe silinmesiyle fazla yağı ve kiri ciltten uzaklaştırmak mümkün… Temizleme yağının bir kısmının ciltte kalması istenirse, yalnızca ılık suyla durulamak da yeterli olacaktır. Bir havluyla hafifçe kuruladıktan sonra tonik ve nemlendirici uygulanarak bakım tamamlanabilir… 

Tonik, temizlikten sonra cildi yeniden dengelemek için kullanılıyor. Bunun için de bitkilerden faydalanılabilir. Yaşlanma karşıtı gül suyu ve sakinleştirici özelliğiyle bilinen papatya iyi birer doğal tonik alternatifi olabilir. Elbette ki bunların da saf olmalarına dikkat etmek gerekiyor.

Temizlik için genel olarak “köpürmezse iyi temizlemez” algısı var.  Oysa köpük, aslında cildin doğal dengesini bozabiliyor. Yüz için özel olarak formüle edilmedikleri sürece sabunlar cildin pH dengesini değiştirebiliyor, ayrıca cildi koruyan sebum dengesini olumsuz etkiliyor. Bunun yanında, cildi kurutacağı için alkol içerikli temizleyicilerden de kaçınmak gerekiyor. 

Mavili Kapı olarak cilt temizliğine özel yağ ve tonik geliştirdik… Yağımız; %100 doğal, soğuk sıkım tatlı badem, üzüm çekirdeği, jojoba ve hint yağlarından oluşuyor. Cildi ve makyajı nazikçe temizlerken ipeksi bir pürüzsüzlük ve yumuşaklık hissi sağlıyor, aynı zamanda yağlı bir his bırakmıyor. 

Toniğimiz ise içeriğindeki kombucha ile probiyotik özelliğinin yanı sıra içerdiği mineraller, organik asitler ve vitaminlerle cildi yeniliyor, aydınlatıyor ve cilt tonunu dengeliyor. Kombucha ayrıca, kolajen üretimini destekliyor. Gül, biberiye hidrosolleri ve aloe vera jeli ile ciltte gerçek bir temizlik yaparken düzenli kullanımda gözeneklerin küçülmesine yardımcı oluyor. 

Cildin doğal dengesini koruyan ve nemini muhafaza etmesini sağlayan kombucha sabunumuz ve keçi sütlü sabunumuzu da cilt temizliğinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz…

Bahsettiğimiz ürünleri aşağıda bulabilirsiniz…

Kaynaklar

  • westlakedermatology.com
  • healthline.com
  • niams.nih.gov

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir