Cilt Bakımında Serum Kullanımı

Cilt Bakımında Serum Kullanımı

Cilt bakımında temizleyici, nemlendirici ve tonik kullanmak, hemen her kadının günlük rutininde yer alıyor. Peki cilt serumları? Özellikle son yıllarda kullanımı giderek artan serumlar; beslemek, korumak ve nemlendirmek için cildimizde adeta “yoğun bakım” etkisi yaratıyorlar…

Serum nedir?

Serumlar, yoğun miktarda aktif bileşen içeren, akışkan kıvamlı, cilde dışarıdan uygulanan ürünler… Serum sayesinde daha fazla miktarda aktif molekül cilt yüzeyine nüfuz ederek optimum fayda sağlanıyor. Ayrıca, bu aktif bileşenleri yüksek konsantrasyonda içerdiği için gözle görünür sonuçlar daha kısa sürede elde ediliyor.

Serumu; ciltte görülen ton farklılığı, matlık, kuruluk, ince çizgiler veya akne gibi sorunları tedavi etmek için yardımcı bir destek olarak düşünmek mümkün…

Serumlar ve faydaları

Serum

Serum cilt tarafından hızla emiliyor. Serumlar, nemlendiricilerden daha fazla aktif bileşen içermelerine rağmen daha hafif formülasyonları ve daha ince kıvamları nedeniyle cilde daha kolay nüfuz ediyorlar. Bu da cilt üzerinde daha kısa sürede etkili olmalarını sağlıyor.

Problemli ciltlerde ihtiyaca uygun serum kullanıldığında, hassas ciltleri yatıştırdığı, akne eğilimli veya yağlı cilt tiplerine sahip kişilerde de bu sorunları çözmeye yardımcı olduğu görülüyor. Cilt tarafından kolay emildiği için ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye de yardımcı oluyor. Retinol, E vitamini, C vitamini, hyaluronik asit gibi cilt için önemli aktif bileşenler içeren serumların bu konuda başarılı olduklarını söyleyebiliriz. 

Güneşin yarattığı fotohasar kendini kırışıklık, pigment değişiklikleri (kahverengi lekeler), pürüzler, sarkma gibi belirtilerle gösteriyor. Normalde yapısal dayanıklılık sağlayan kolajen liflerinin kaybı ve cilde doğal elastikiyetini veren elastin liflerinin bozulması, cildin lifli yapısının genel olarak bozulmasına neden oluyor. Bu da elastik olmayan, ince, mat görünen bir cilde neden oluyor. Serumlar cildi serbest radikallerden ve hasarlardan korumaya da yardımcı oluyor. Yine E ve C vitaminleri, yeşil çay, yosun özütleri gibi antioksidan maddeler içeren serumlar, güneşten gelen UV hasarına karşı cildi destekliyorlar.

Serumlar genellikle hızla emildiğinden, ağır veya yağlı bir his bırakmıyor.

Yüz serumu çeşitleri

Serumlar içerdikleri aktif maddelere göre birkaç genel kategori altında değerlendiriliyorlar:

  • Yaşlanma karşıtı serumlar, cilt yenilenmesini ve kolajen üretimini teşvik ediyorlar.
  • Cilt aydınlatıcı serumlar, genellikle cilt tonunu iyileştirmek için antioksidanlar ve kahverengi lekelerle savaşan bileşenler içeriyorlar.
  • Nemlendirici serumlar, cildin taze, dolgun ve daha genç görünmesini hedefliyor ve genellikle hyalüronik asit içeriyorlar.
  • Serbest radikallerle savaşan serumlar, cilde zarar verebilecek serbest radikallerin olumsuz etkilerini ve cilt hasarını önlemeye yardımcı olmak için C, A ve E vitaminleri ve resveratrol gibi bileşenler içeriyorlar.
  • Yağlanma, pullanma ya da kızarıklık gibi problemlerin yaşandığı ciltler için de serumlar mevcut… Ciltteki yağı dengeleyen ve antibakteriyel bileşenler içeren serumlar akneli ciltlerde rahatlama sağlıyor. Hassas ciltler için ise yatıştırıcı, nemlendirici ve iltihap önleyici aktif maddeler etkili oluyor.
  • Onarıcı/doku iyileştirici serumlar da cildin dokusunu ve genel görünümünü güçlendirmeye yardımcı oluyor. 

Serumun sinerjik etkisi

Bilim insanları da yıllar içinde serumların cilt bakımı üzerindeki etkilerini incelemişler. Bununla ilgili ilgimizi çeken çalışmalar var. Bu çalışmalardan birinde yalnızca nemlendirici kullanımı ile nemlendirici ve yüz serumunun birlikte kullanımının etkinliği karşılaştırılmış. 25-55 yaş arasındaki 32 kadın katılımcı, sabah ve akşam yüz temizleyici ile ciltlerini temizledikten sonra bir grup yüzlerine yalnızca nemlendirici, diğer grup ise serum ve akabinde nemlendirici uygulamışlar. İki hafta sonunda, serum ve nemlendiriciyi birlikte kullanan grubun, diğer gruba oranla kurulukta azalma ve cilt yumuşaklığında anlamlı farklılıklar görülmüş. Sonuçta; yüz serumunun iyi tolere edildiği ve sadece nemlendirici ile elde edilenin ötesinde kuru cilt parametrelerini iyileştirmede etkili olduğu görülmüş.

Bir diğer çalışmada da, UV ışınlarından kaynaklı fotohasar sonucunda oluşan kahverengi lekeler, ince kırışıklıklar, elastikiyet kaybı gibi durumlarda serumun etkisi araştırılmış. 12 hafta boyunca deneklere polifenoller, C ve E vitamini formülasyonları ve yeşil çay gibi antioksidanlar, sodyum hiyalüronat gibi aktif bileşenler içeren bir serum uygulanmışYüz serumu kullanan grupta, 12 hafta boyunca ince çizgiler ve kırışıklıklar, düzensiz cilt pigmentasyonu, cilt sıkılığı/elastikiyeti, cilt tonu ve esnekliği, cilt parlaklığı ve rengi, pürüzsüzlük ve genel görünümde, istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme görülmüş.

Deneklerin yüzde 88’inden fazlası, cilt tonlarının daha eşit ve daha net olduğunu, ince çizgilerin ve kırışıklıkların en aza indiğini ve 12. haftada yaşlanma belirtilerinin önemli ölçüde azaldığını belirtmişler.

Araştırmalar da gösteriyor ki, cilt bakım rutinine cilt tipine uygun olan bir serumu da dahil etmek faydalı olacaktır. Cilt bakımına güzel bir temizlik ile başlamak, ardından serumu uygulamak, serumun cilde daha derinlemesine nüfuz etmesini sağlayacaktır. Serumdan sonra uygun bir nemlendirici krem kullanmanın ise faydayı en üst düzeye çıkaracağını söyleyebiliriz… Cildin sağlıklı yapısını koruması için nem birinci şart… Bu sayede cilt, günlük çevresel zararlara karşı daha dayanıklı olurken erken cilt yaşlanması da önlenmiş oluyor. Bunun için serum iyi bir nem kaynağı olabiliyor. Cildi dışarıdan nemlendirirken bol su içmeyi de unutmamak gerekiyor…

Mavili Kapı olarak Sevgili Ceyda Düvenci ile birlikte bir cilt bakımı serisi geliştirdik: Jayda… Aslında yola çıkış hikayemizi “ne yersek o’yuz, ne hissedersek o’yuz” cümlesi özetliyor. Yollarımız işte bu noktada kesişti. Ceyda Düvenci’nin, “Cildin, ihtiyacı olan içeriklerle en doğal şekilde buluşması” hayali, bizim titiz ve uzun süren araştırma ve geliştirme sürecimizle hayat buldu. Elbette ki hepsini %100 doğal bileşenlerden hazırladık. Seride 3 ürün yer alıyor ve bunlardan biri de ölmez çiçek ve E vitaminli yüz serumu… Temiz cilde yatmadan önce uyguladığınızda gece boyu besliyor, cildinizi onarmaya destek oluyor, pürüzsüz görünüm ve ipeksi yumuşaklık veriyor. Yaşlanma ve kırışıklık karşıtı Jayda serumun, içindeki birbirinden değerli aktif maddelerle cildin ihtiyaç duyduğu bakımı en iyi şekilde yapacağına inanıyoruz…

Kaynaklar

healthline.com

Fred Mccall-Perez, Thomas J. Stephens, James H. Herndon, JR, “Bir Yüz Serumunun İnce Çizgiler, Kırışıklıklar ve Fotohasarlı Cilt için Etkinliği ve Tolere Edilebilirliği”, J Clin Aesthet Dermatol.  2011 Temmuz; 4(7): 51–54.

W. Philip Werschler, Nathan S. Trookman, RonaldL. Rizer, Elizabeth T. Ho., Rahul Mehta, “Normal veya Kendi Kendine Algılanan Kuru Ciltli Kişilerde Yüz Nemlendirici Serumun Geliştirilmiş Etkinliği”, J Clin Aesthet Dermatol.  2011 Şubat; 4(2): 51–55.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir