Kombucha Nasıl, Ne Zaman İçilir?

Kombucha, bilinen geçmişi en az 2000 yıllık, fermente bir içecektir. Bildiğimiz, kahvaltıda afiyetle içtiğimiz siyah ve yeşil çayın fermente edilmesi ile oluşur.

Bu fermantasyon sırasında ortaya probiyotikler, prebiyotikler, sirke asitleri ve B vitaminleri çıkar. İçimi keyifli, hafif asitli, hafif gazlı kombucha hakkında daha detaylıca bilgi edinmek isteyeni buraya bekleriz.

Bu küçük girizgahtan sonra, bu yazının konusuna geçelim. “Kombucha nedir?”den sonra en sık aldığımız sorular; “Ne kadar içmeliyim?”, “Ne zaman içmeliyim?”, “Gebelikte içilir mi?”, “Emzirirken içebilir miyim?”, “Çocuklar içebilir mi?”

Şimdi hepsini tek tek konuşalım…

Kombucha Nasıl İçilir?

Ne kadar içmeliyim?

Dünyanın en sağlıklı içeceği, en doğal yiyeceğinin dahi, haddinden ve gereğinden fazla yenmesi – içilmesi uygun değildir.
Dolayısı ile kombuchanın da sınırsız tüketiminden bahsedemeyiz. Bugüne kadar taradığımız kaynaklarda, okuduğumuz makalelerde, incelediğimiz bilimsel çalışmalarda; sağlıklı bir yetişkin için günlük ortalama doz, kilo başına 5 ml olarak geçer.
Yani; 70 kg bir kişi, günde 70 x 5 = 350 ml kombuchayı rahatlıkla içebilir. Elbette bu ortalama bir rakamdır. Biraz daha az içebilirsiniz, biraz daha fazla içebilirsiniz, birşey olmaz.
Ama bize bir ölçü veriyor. Demek ki günde 1 lt kombucha herkes için fazla…

Kombucha Ne Zaman İçilir?

Gözlemimiz o ki, ülkemizde kombucha ile tanışan pek çok insan, bu yeni tanıştığı içeceğe ilaç hassasiyeti ile yaklaşıyor. Küçük küçük dozlarda, ilaç gibi içileceğini düşünen fazlaca kişiyle sohbet ettik. Öncelikle kombucha bir ilaç değildir, içecektir.
Yani esas olarak keyif almanızı bekleriz 🙂
Kombuchanızı, canınızın istediği her zaman içebilirsiniz.
Yemeklerin yanında, gazlı şekerli içeceklere iyi bir alternatif olabilir, yemeklerden sonra sindirime yardımcı olabilir, sabahları aç karna sirke yerine içilebilir.

Gebelikte içilir mi?

Kombucha’nın gebelikte içilmesi ile ilgili birbirinden çok farklı görüşler var. Biz, uzlaşmanın sağlanamadığı her durumda işimizi garantiye almaktan yanayız.
Madem ki bir şüphe var, öyleyse gebelikte içilmesin. 9 ay kombucha içilmese de olur 🙂

Emzirirken içilir mi?

Gebelikle aynı durum emzirme için de geçerli. Biz, laktasyon sırasında kombucha içilmemesini tavsiye ediyoruz. İçeriğindeki az miktarda kafein ve yine eser miktardaki ethanol yüzünden, emzirirken içilmemesinin daha doğru olduğu görüşü hakim.

Çocuklar içebilir mi?

Genel kanı şudur ki, 4 yaşından itibaren sağlıklı her birey kombuchayı ölçülü bir şekilde içebilir.
Biz de bu genel kanıya uygun tavsiyede bulunuyoruz. Bizler kendi çocuklarımıza 1,5 yaşından itibaren, yarım çay bardağını geçmeyecek şekilde azar azar başladık. Ancak bu tamamen ailenin vereceği bir karardır. Mümkünse çocuk doktoruna danışarak başlamakta fayda var. 4 yaşından itibaren de, yine azar azar başlayarak içirilebilir.

Kombucha içilmesinin sakıncalı olduğu durumlar var mı?

Son soruyu da biz ekleyelim:
Kombucha içilmesinin sakıncalı olduğu durumlar var mı?
Mide asidini düşüren ilaçlar kullanırken içilmemesinde fayda var.
Kemoterapi sırasında içilmemesi öneriliyor.
Bağışıklığı baskılayan özel ilaç kullanılan bir tedavi sırasında içilmesi uygun olmaz.
Bunların dışında, çalışmalarda herhangi bir sakıncalı durum belirtilmiyor.

Kombucha hakkında daha detaylı bilgi ve daha fazla yazı için Kombucha Rehberimizi inceleyebilirsiniz…
Kombucha Rehberi

Herkese bol sağlıklı, kombuchalı, bol probiyotikli günler diliyoruz 🙂

Sevgiler

Kombucha Nasıl, Ne Zaman İçilir?” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir