Kombuchada Arayışlar…

Kombuchada farklı tadlar arayışımız çok eğlenceli geçti.

Agave şurubu ve hindistan cevizi  ile tatlandırdığımız  çayların tadımı, evin çoluk-çocuk tüm fertleri ile bir seremoniye dönüştü.

Organik hindistan cevizi şekerli çayımız sadece annem tarafından beğenildi. 🙂

Agave şuruplu olan ortalama puan aldı. En çok beğenilen ise klasik usul şekerle yapılandı.

20170718_181812

Çocuklara gelince, hangisinden bir yudum içseler devamını istediler. Onlara “kombu” olsun da ne olursa olsun.

Küçücük çocukların nasıl olup da kola sevdiklerini (aslında daha çok çocukların içmesine nasıl izin verildiğini) hep merak etmiştim.

Demek ki hafif asidik tatlar ve gazlı içecekler genel olarak seviliyormuş. Yaşasın! çocuklarımız gazlı meşrubat içecekler ama zarar görmeyecekler.

20170718_183051

Bu arada “şeker” alternatifleri konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Yeni oluşan bebek mayalarla hemen ballı  ve pekmezli kombuchalarımızı mayalayıp fermentasyona bıraktık.

Şeker ve bal konusunda çok farlı fikir ve iddialar var. Kimileri işlenmemiş çiğ balın antibiyotik özelliğinden dolayı mayayı bozacağını iddia ederken bir başkaları da şekerle balı karıştırmaktan ya da kaynamış suya balı katarak erittikten sonra oda sıcaklığına gelince mayalamaktan söz ediyor.

20170720_184205
20170720_185306

Kombucha ile ilgili çok kapsamlı bir araştırma yayınlayan National Institutes of Health’de; bildiğimiz klasik şeker kullanılarak hazırlanan kombucha ile ilgili bilimsel çalışmalar var. (Bu bilimsel makale gerçekten ilgi çekici ve belli bir metodoloji uygulanarak yapılan deney sonuçlarına dayanıyor. Biz tamamına yakınını tercüme ettik. Derleyip kısa zamanda yayınlayabileceğimizi umuyorum. İlgilenenler için linki burada )

Şeker konusunda içimize su serpildi doğrusu.

Bilmiyorum biz de kaynar suya bal atarak yeni deneme yapar mıyız ama tatlandırma konusunda araştırmalarımıza devam edeceğiz. En azından yeni alternatif bulana kadar şekerle devam etmekte bir sıkıntı görmüyoruz artık.

Unutmadan; ikinci tadımda Mavili Kapı’nın misafirleri vardı. Kendisi iyi tarım ve organik tarımı savunan, köylere gidip kendi doğal gübrelerini nasıl yapacaklarını sunumlar hazırlayarak anlatan, tıbbi aromatik bitkileri yaygınlaştırmak için köy köy gezip fidan dağıtan bir ziraat mühendisi. Selahattin Yılmaz, eşi ile birlikte ziyarete geldiler.

O da limonlu kombu çayına bayıldı. Sebzelerimizi gezdik, meyve fidanlarımıza baktık. Tavsiyelerini dinledik. Yeni projeler konuştuk. Güzel bir akşamdı bizim için. Bir sonraki kombu yazısında taş mutfakta kombu çayının nasıl yapıldığını ve faydalarını anlatmaya çalışacağım. Sağlıkla kalın, kombuchasız kalmayın.

Sevgiler.

Işıl

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir