Kombuça Yolculuğumuz

Kombuça ve iyi gıda konularına o kadar meraklıyız ki sürekli okuyoruz. Bazılarını sizlerle de paylaşmak istedik. İlk önerimiz Hannah ve Alex tarafından yazılmış. Kitabın önsözünden bir alıntı aşağıda yer alıyor. Sipariş vermek isterseniz tıklayın. E-kitap olarak da hemen alabilirsiniz.

İnsanlar kombuçayı ne zaman keşfettiğimi sorduğunda, bu deneyimi nasıl tanımlayacağımı düşünüyorum ve “Kombuça Kısmet” diyorum.

Türk dilinde kısmet “kader” ya da “hayattaki partneriniz” anlamına gelir ve kökeni “qasama” Arapça kök kelimesinden türetilir. Sorunların, sözcüklerin ve gizemlerin kökünü kazmaktan hoşlanan biriyim. (Tam bir kelime meraklısıyım!) 

Geriye baktığımızda, 2003’te kombuça ile olan ilk deneyimimin, hayat yolumda net bir ayrım yarattığını hissettiriyor. O zamanlar, bir kolej arkadaşımın San Francisco apartmanına eğlenceli bir gezi yapmıştım. Meraklı biriydi, evi pek göz önünde bulundurulmamış şeylerle doluydu. Duş başlığında bir filtre! Tabii ki, cildinizi kurtarın! Pembe Himalaya tuzu (tuz sizin için iyi midir?) Ve kombuça. Alex ve ben onların ev yapımı kombuçalarını bile tadamadım. Henüz hazır değildi. Kısmet! Bu benim daha fazla öğrenmeye olan iştahımı kabartmıştı.

Bir hafta sonra, West LA Whole Foods’ta birkaç şişe satın aldığımda, ilk deneyimi yaşadım. Vitrinin parlak beyaz ışıkları, San Francisco’da taktığım kavanozlara benzer yüzer globlarla dolu, düzgün bir şekilde sarı ve mücevher tonlu sıvı sıralarını aydınlattı. 10 nu bekleyemedim sonunda bu gizemli demiri yudum, o yüzden dışarıda bir şişeyi kontrol etmeden önce koridorda patlattım, ve GT’nin Gingerade dilime vurarak vay canına! Elektrikti! Vücudumda biten her sinir anında alevlendi ve arka görüşte, cennetteki melekleri hatırladım, ilahi ışık benimle etrafta parıldayan şahane ve kombuça – ilk yudumda SEVGİ!

Çinliler, “Bin kilometrelik bir yolculuk, tek bir adımla başlar.” Benim için, ilk bu kombuça yongası, bugüne kadar devam eden, on yıldan uzun bir süredir, evrim ve dönüşüm yolculuğunda benim “tek adım” idi.

The Big Book of Kombucha: Brewing, Flavoring, and Enjoying the Health Benefits of Fermented Tea Paperback – March 8, 2016

by Hannah Crum  (Author), Alex LaGory  (Author), Sandor Ellix Katz (Foreword)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir