Neden Doğal Kozmetik?

Neden Doğal Kozmetik?

Cilt Bakım Ürünlerinde Doğal Olanı Aramak…

Cildinin sağlıklı ve parlak görünmesini kim istemez… Bu, aynı zamanda genel sağlığımızın da göstergelerinden biri… Cildimiz en büyük organımız olduğundan, ona gerçekten özen göstermeliyiz.

Doğru besinlerle cildi içeriden beslemenin yanı sıra dışarıdan uyguladığımız ürünlerde de aynı hassasiyeti göstermemiz eminiz ki total bir iyilik hali sağlayacaktır. 

Son yıllarda doğal ürünlere artan ilgi, güzellik ve bakım ürünlerinde de giderek artan bir talep yaratıyor. Klasik kozmetik ürünler, çoğunlukla “güzellik” odaklı üretiliyorlar. Çok sayıda tüketici, satın aldıkları kozmetik ürünlerde artık başka şeyler de arıyorlar. Ürünlerin çevre dostu, sürdürülebilir olması, tamamen doğal bileşenlerden oluşması, hayvanlar üzerinde denenmiyor olması bunlardan yalnızca birkaçı… Bu talebi ise doğal ve organik bakım ürünleri karşılıyor.

Doğal ve organik cilt bakım ürünleri, yalnızca kullanıcısının iyiliğine değil, aynı zamanda çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına da katkıda bulunuyor. 

“Yiyemeyeceğiniz hiçbir şeyi cildinize sürmeyin”, bizim de kesinlikle inandığımız ve savunduğumuz bir söz… Her gün cildimize, saçımıza birçok bakım ve temizlik ürünü uyguladığımızı göz önüne alırsak bunların içerik olarak temiz olmaları orta ve uzun vadede sağlığımıza yapacağımız iyi bir yatırım olacaktır. 

Neden doğal ve organik bakım ürünlerini kullanmamız gerektiğinin uzun yıllardır farkında olan ve bu alanda faaliyet gösteren bir kuruluş olarak, bunu bir de sizlerle paylaşmak istedik…

Doğal içerik

Birçok cilt bakım ürünü, cilt için güzellik ve sağlık vaat etse de bu ürünlerin büyük çoğunluğu kimyasallarla dolu… Bunların birçoğu da cilt şikayetlerine neden olabilecek parfümler, koruyucular, UV filtreleri gibi bileşenler içeriyorDoğal cilt bakım ürünleri ise direkt doğadan gelen, cildi tahriş etmeyen ve zararlı kimyasallar içermeyen bileşenlerden yapılıyor. Kozmetik ürünler bu kadar yaygın olmadan önce insanlar zaten doğadan elde ettikleri malzemeleri ciltlerine uyguluyorlardı. Doğal ve organik ürünlerde yüzyıllardır uygulanan, cilt faydası kanıtlanmış doğal bileşenler yer alıyor. Kokusu bitkilerden ve çoğunlukla aromatik yağlardan geldiği için, kendimizi ruhen de iyi hissetmemizi sağlıyor.

Cildimiz oldukça fazla bir yüzey alanına ve çok emici bir yapıya sahip. Bu nedenle cildimize sürdüğümüz her şey vücudumuz tarafından emiliyor ve bunlar direkt dolaşım, hormon sistemine katılıyor. Bu nedenle cilt için seçtiğimiz her ürünü satın almadan önce “bunu yiyebilir miyim?” diye düşünmek gerekiyor. 

Kimyasal toksinlerin zararlı olmalarının aksine çiçek ve bitki özlerinden yapılan doğal ürünlerin vücudumuza güzellik ve sağlık verdikleri bir gerçek… 

Kullanım avantajı

Doğal ve organik bakım ürünlerine daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor gibi görünse de, bunlar çoğunlukla yoğun ve konsantre ürünler oluyorlar. Bu nedenle az miktarda kullanılmaları genellikle yeterli… Bunun yanında klasik kozmetik ürünleri daha ucuz olsalar da yeterli faydayı daha fazla miktarda kullanarak sağladıkları için çabuk bitiyorlar. Bu da uzun vadede hem maddi olarak hem de sağlık açısından dezavantaj yaratabiliyor.

Doğal ve sürdürülebilir kaynaklar ile çevreye duyarlı ürünler

Kimyasal içeren cilt bakım ürünleri çevreye zararlı etki yaratabiliyor. Atmosfere salınan spreyler ve parfümler, sulara karışan kimyasallar ve bunların üretim süreci doğaya zarar verebiliyor. Geleneksel kozmetiklerde sıklıkla kullanılan petrol bazlı bileşenlerin çoğu, toprakları tehlikeye atan ve vahşi yaşam habitatları için tehdit oluşturan madencilik faaliyeti gerektiriyor. Özellikle temizleyiciler ve diş macunlarında kullanılan mikro boncuklar, biyolojik olarak parçalanamayan küçük katı plastik parçacıklar içeriyor ve bunlar genellikle okyanuslara ve göllere karışarak sudaki yaşam için potansiyel bir tehdit oluşturuyorlar. Doğal ve organik cilt bakım ürünleri ise çevreye zarar vermeden, dolayısıyla bu konuda “suçluluk” duymadan cilt bakımı yapmaya olanak sağlıyor.

Geri dönüştürülebilir ambalaj seçimi

Doğal ve organik bakım ürünlerinde ambalaj seçimi de oldukça hassas bir konu. Genel olarak geri dönüştürülebilir, mümkün olduğunca az plastik içeren ambalajlarla ürünleri tüketiciyle buluşturmak hedefleniyor. Biz de bunun üzerinde epeydir düşünüyoruz.

Yerel pazardan içerik tedariki

Doğal ve organik güzellik markaları genellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ve bunlar yerel, bölgesel ve daha geniş kapsamda ulusal üretimi destekliyorlar. Çoğunlukla güvenilir tedarikçilerden sağladıkları hammaddeyle, yerel çiftçilerin sosyal ve ekonomik kalkınmalarına da yardımcı oluyorlar. Bunu yaparken de belirli bitki ve çiçeklerden elde edilen doğal kaynakların, etik ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini sağlıyorlar. 

Canlı yaşamına saygı

Doğal ve organik bakım ürünleri hayvanlar üzerinde test edilmiyor. Bu ürünler çevreye olduğu kadar, dünyayı paylaştığımız diğer canlıların yaşamlarına da saygı gösterilerek üretiliyor. Neyse ki artık daha fazla kozmetik firması da bu bilinçteler ve ürünlerini hayvanlar üzerinde denemiyorlar.

Özetle doğal ve organik bakım ürünleri kullanarak hem sağlığınızı hem de çevreyi ve diğer canlıları korumuş olacaksınız. Ufacık bir değişikliğin tahmin ettiğimizden daha geniş bir alanı etkileyebileceğini unutmayalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir