Koltuk Altı Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Koltuk altı detoksu

Terleme ve Toksin Atımı

Terlemek çok doğal ve sağlıklı bir süreç… Ne zaman ki terimiz kokusuyla rahatsızlık veriyorsa o zaman hayatımız da olumsuz şekilde etkilenmeye başlıyor. Özellikle günlük hayatta, kapalı alanlara girdiğimizde bu sorun daha da çekilmez bir hal alıyor. 

Piyasada pek çok antiperspirant yani “terlemeyi önleyici” ürün bulunuyor. Bu ürünlerin bir kısmında terlemeyi önleyen “alüminyum oksit” bulunurken, başka kimyasallar da yer alıyor. Alüminyum oksit terlemeyi durdurma görevini ter bezlerini tıkayarak yerine getiriyor ki bu da oldukça sağlıksız bir çözüm… Oysa koltuk altları oldukça hassas bölgeler… Burada bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan, vücuda giren enfeksiyonlarla savaşma görevi üstlenen ve yabancı maddelerin atılmasını sağlayan lenf bezleri bulunuyor.

Neyse ki terlemeye doğal çözümler de var. Klasik antiperspirantların yerine sağlık için tehdit oluşturmayan ürünler bulunuyor. Bunlar terlemeyi değil, kokuya neden olan bakterilerin çoğalmasını engellemeye yardımcı oluyorlar.

Ter ve terlemek deyince “koltuk altı detoksu”ndan bahsetmek yerinde olacak… Koltuk altı detoksu ile de ter kokusuna çözüm üretmek mümkün… 

Koltuk altlarını toksinlerden arındırmak

Koltuk altları; karaciğer, böbrek ve bağırsaklar gibi vücutta biriken zararlı maddelerin atılma noktaları arasında yer alıyor. Koltuk altları; lenf düğümleri ve memelere yakın olmaları nedeniyle de kritik ve oldukça hassas bölgeler… Bu nedenle kullandığımız ürünlerin içerik olarak oldukça doğal ve saf olması gerekiyor.

Koltuk altı detoksu, doğal malzemeler kullanılarak o bölgede biriken toksin yükünü ve kokuya neden olan bakterileri azaltmak amacıyla uygulanıyor. Bunu herkes uygulayabiliyor, özellikle de klasik antiperspirant kullananların doğal deodorantlara geçiş sürecinde yapmaları öneriliyor. Terlemeyi önleyici bu ürünleri artık kullanmak istemeyen kişiler, özellikle ilk hafta, normalden daha fazla terlediklerini ve ter koktuklarını ifade ediyorlar. Koltuk altı detoksu hem bu duruma çözüm oluyor hem de klasik antiperspirantlardan kaynaklanan kimyasallardan kurtulma sürecini olumlu bir şekilde destekliyor. 

Koltuk altı detoksu, kokuya neden olan bakteri ve kimyasal kalıntıları temizlemek için aktif kömür, bentonit kili, karbonat, elma sirkesi gibi doğal maddelerin koltuk altlarına uygulanması ile yapılıyor. Bu süreçte, biriken toksinler atılırken bir süre yoğun ter kokusu, aşırı terleme gibi durumlar yaşanabiliyor ama toksin yükü azaldıkça bu şikayetler de azalarak terleme normal seyrine dönüyor. 

Koltuk altı detoksu nasıl yapılır?

Az önce bahsi geçen doğal malzemelerin, terleme ve toksin atım sürecinde farklı görevleri var. Karbonat teri ve kokuyu emme özelliğine sahip. Bentonit kili bakterileri ve kimyasalları ciltten emiyor, ayrıca kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller içeriyor. Elma sirkesi probiyotik özelliğe sahip. Böylece cilt üzerindeki mikrobiyomun daha sağlıklı olmasına katkıda bulunuyor, ayrıca cilt pH’ını düzenliyor. Elma sirkesi,  Actinobacteria  ve Micrococcus sedentarius gibi kokuya neden olan bakterilerin varlığını azaltmaya yardımcı oluyor ve bu süreçte cildin hafif asidik olan doğal pH dengesini destekliyor. Koltuk altında sağlıklı bir “cilt mikrobiyomu”nun oluşması, ter kokusunun azalması için önemli… Aktif kömür ise doğal bir partikül çekici… Ciltteki istenmeyen maddelerin yüzeye çekilmesine yardımcı oluyor.

Gelelim karışımı hazırlamaya… Bir yemek kaşığı bentonit kili, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve az su karıştırılarak bir macun hazırlanıyor ve bu macun koltuk altlarına uygulanıyor. 10-20 dakika bekledikten sonra su ve sabun kullanılarak yıkanıyor, böylece yüzeye çıkmış toksinler uzaklaştırılmış oluyor. Hassas bir cildiniz varsa, tahriş, kaşıntı, yanma hissederseniz bu süreyi beklemeden hemen koltukaltlarınızı yıkayın. Bu karışımı, cildinizin vereceği tepkiye göre duştan önce, haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz. 

Karışım, içindeki bileşenler sayesinde koltuk altlarındaki kötü kokuya yol açan istenmeyen bakterileri azaltıyor ve diğer zararlı maddelerin yüzeye çekilmesine destek oluyor. Ortalama 1 ayda terleme normal seviyelere ulaşırken koku da giderek azalıyor. 

Doğala dönmek her zaman bedenimizin bize “teşekkürü” ile sonuçlanıyor. Cildimize sürdüğümüz her şeyin bedenimize karıştığını unutmayalım…

Ter kokusu problemini doğal bir şekilde çözen “krem deodorantımızı” denemenizi öneririz. %100 doğal içerikli; bentonit kili, sodyum bikarbonat ve doğal yağlarla hazırladığımız ürünümüz, size gün boyu konfor sağlayacaktır. Krem deodorantımızın en önemli özelliği terlemeyi durdurmadan kokuyu önlemesi, yani terleme doğal sürecinde gerçekleşiyor. Baskın olmayan mis gibi kokusu ve kalıntı-iz bırakmayan yapısı ile de kullanımı çok kolay. Kullananlardan da oldukça güzel yorumlar geldi, “İnceleme” kısmından okuyarak ürün hakkında fikir sahibi olabilirsiniz… 

Kaynaklar

Draxe.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir