Doğal Yağlarla Saçlara Yaz Bakımı

Yaz denince akla ilk olarak tatil, tatil deyince de güneş, deniz, havuz ve kum geliyor. Bütün yıl özlemle beklediğimiz bu aylarda cildimiz kadar saçlarımız da daha yakından ilgi istiyor çünkü güneş, klor ve tuz saç tellerini kurutuyor, matlaştırıyor…

Öncelikle saçları denize ve havuza girdikten hemen sonra duş alarak tuz ve klordan arındırmak ve şapka kullanmak şart… Bunun yanında, saç için üretilen pek çok bakım ürünü ve maske var fakat içindeki kimyasallar yüzünden sonuç çok da beklenen gibi olmuyor. Bu nedenle pek çoğumuz artık evlerimizde doğal yöntemlere başvuruyoruz ya da tamamen doğal içeriklerle hazırlanmış ürünlere yöneliyoruz. 

Özellikle yağlar, besleyici ve nemlendirici özellikleriyle kuru ve yıpranmış saçları eski sağlığına kavuşturmak için harika birer kurtarıcı olabiliyorlar…

Saçlarımız nasıl zarar görür?

Saç, keratin adı verilen sert bir proteinden oluşuyor. Saçın üç farklı katmanı bulunuyor. En dış katman, saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan ve kırılmasını önleyen doğal yağlar üretiyor. Bu tabaka güneşten, denizdeki tuzdan, havuzdaki klordan, boya, perma gibi kimyasal uygulamalardan, fön gibi ısıl işlemleri sık ve uzun süre uygulamaktan dolayı yıpranabiliyor. Kolayca kırılan saç, kuru ve mat bir görünüme kavuşuyor. 

Saçlara doğal bakım 

Doğal yağlar saçları eski sağlığına kavuşturmak için yardımcı olabiliyor, bu sayede hem saç tellerini hem de kafa derisini nemlendirerek kepek, matlaşma, kırılma gibi sorunların önüne geçilebiliyor. Daha iyi sonuç için saçlar kuru iken uygulama yapmak ve en az 30 dakika sonra aşındırıcı bir şampuan kullanmadan yıkamak gerekiyor. Yağı bir kavanoza alarak sıcak suda bekleterek hafifçe ısıtmak ve ılık iken kullanmak ise tellere daha iyi nüfuz etmesini sağlıyor.

Kuru saçlar için hindistan cevizi yağı 

Saçlar için en faydalı yağlardan biri olan hindistan cevizi yağı; parlaklık veren ve saç derisinin sağlığı için gerekli olan omega 3 yağ asitleri ile E vitamini açısından oldukça zengin, hoş kokusu da yağın en güzel yanlarından biri… Özellikle kuru ve kıvırcık saçlara uygulandığında, elektriklenmeyi önleyerek buklelerin belirginleşmesini de sağlıyor. 

Doğanın mucizesi: Zeytinyağı

Yüzyıllardır pek çok farklı alanda kullanılan zeytinyağı, saçlar için de çok etkili… Özellikle kimyasal işlemlerden ve güneşten yıpranmış saçlara, içindeki E vitamini ve yağ asitleri sayesinde bakım yapıyor, skualen ve oleik asit ise saçları yumuşatıyor. İyi bir sonuç almak için kuru saça zeytinyağı ile masaj yaptıktan sonra nemli ve ılık bir havlu sararak bekletip yıkamak, yıkamadan önce saçları tarayarak yağın tüm saça yayılmasını sağlamak gerekiyor.

Saçları güçlendiren badem yağı

Badem yağı, saçların uzamasını destekleyen ve parlaklık veren omega 9 yağ asitlerine sahip… Aynı zamanda içerdiği E vitamini ve proteinler ile saçı güçlendiriyor. Tatlı badem yağının kullanılması öneriliyor. Bu yağı tek olarak özellikle uçlara uygulayabilir ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırarak pratik bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. 

Saç için değerli bir kaynak: Avokado yağı

Güçlü ve sağlıklı saçlar için gerekli yağ, mineral ve antioksidan bakımından zengin olan avokado yağı, kuru veya hasar görmüş saçların onarımına yardımcı oluyor. Başta cilt, saç ve tırnak olmak üzere birçok dokunun oluşumu sırasında görev alan biotinden de zengin… Avokado yağını saç maskesi hazırlarken diğer yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz. Diğer bir yol da yağı hafifçe ısıttıktan sonra ıslak saçlara uygulamak… Bu sayede yağın saça daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. 

Fas’ın sıvı altını: Argan yağı

Argan yağı yüzyıllardır saç ve cilt güzelliği için kullanılıyor, oleik ve linoleik yağ asitlerinden zengin içeriği ile kozmetik ürünlerde nemlendirici özelliği sayesinde yer alıyor. Saç derisi ve telleri için faydalı olan E vitamini ve güçlü antioksidanlarla dolu bu yağ, saç dökülmesini azaltmaya da yardımcı oluyor. Antioksidan özelliği ile serbest radikaller ve çevresel faktörler nedeniyle oluşan hasarlara karşı da saçı koruyor.

Shea yağı ile sağlıklı ve güçlü saçlar

Shea yağı, saç ve saç derisi için oldukça faydalı… Linoleik, oleik, stearik ve palmitik asitlerle zenginleşen bir yağ asidi bileşimine sahip. Shea yağı kolaylıkla emildiği için saçta yağlı bir his bırakmadan nemi tutmaya ve su kaybını azaltmaya yardımcı oluyor. Dolayısı ile saça uygulandığında hem saç derisini hem de saç tellerini nemlendiriyor, kepeklenmeyi azaltıyor ve güneş, rüzgar gibi sert iklim koşullarına karşı genel koruma sağlamaya destek oluyor.

Hint yağı ile yoğun nemlendirme

Kuru ve hasarlanmış saçlar için hint yağı yoğun nemlendirme özelliği ile ideal… Saça düzenli olarak uygulandığında saç tellerinin yağlanmasına yardımcı oluyor, esnekliğini artırıyor ve kırılma olasılığını azaltıyor. Hint yağı saç derisine uygulandığında kuru, tahriş olmuş cildi nemlendirmeye ve dökülmeyi azaltmaya da yardımcı olabiliyor.Kısacası hint yağı; nemlendirici ve iltihap önleyici özellikleri ile saçları yumuşak ve nemli tutmak, ayrıca kepek şikayetlerini azaltmaya yardımcı olmak için iyi bir seçenek…

Besleyici macadamia yağı

Macadamia yağı, içerdiği oleik asit ve E vitamini sayesinde tam bir antioksidan kaynağı… Oldukça zengin bir bileşime sahip bu yağ, içeriğindeki palmitoleik asit ile cildi ve saçı pürüzsüzleştirmek için üretilen kozmetik ürünlerde kullanılıyor. Macadamia yağı, yumuşatıcı özelliği ile saçlara daha parlak bir görünüm kazandırıyor.  

Vitamin ve mineral kaynağı jojoba yağı

Jojoba yağı, A, B, C ve E vitaminlerini ve çinko ve bakır gibi mineralleri içerdiğinden besleyici ve nemlendirici özelliği ile saç bakımında kullanılıyor. Yağ, kuruluğu önlediği için saç dökülmesini azaltırken tellerin kalınlığını da artırabiliyor. Jojoba yağını saç uçlarına direkt uygulayabilir, şampuan ya da saç kreminizin içine birkaç damla ilave edebilirsiniz.

Organik ve %100 doğal yağlarla hazırladığımız “saç bakım balmımız”, yaz günlerinde kuruyan ve matlaşan saçlarınıza ideal bakımı yapacaktır. İçindeki shea yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi değerli bileşenlerle saç derisine bakım yaparken, saç tellerini de onarıyor, besliyor ve yumuşatıyor.

Kaynaklar:

healthline.com

Maria Fernanda Reis Gavazzoni Dias. Hair Cosmetics: An Overview. Int J Trichology. 2015 Jan-Mar; 7(1): 2–15.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir