Domatesler Süt İçer mi?

Ali Kemal’in yardımı ile bugün domateslere süt verdim.

Küçücük sebze kutularımıza dünyanın domates fidesini ektik. 150 kök kadar!

Geçen seneki domateslerimizi yeni bitirdik. Birer yemeklik ayırıp buzluk poşetlerinde dondurmuştuk. Birazcık biber salçası takviyesi ile bugüne kadar dayandı. Artık yenilerini yiyeceğiz inşallah.

Bu sene yaz geç geldi, Haziran ayı mevsim normallerinden daha soğuk geçti, Temmuz ise mevsim normallerinin üzerine çıkarak yaktı kavurdu.
E tabii bu havalardan insanlar kadar bitkiler de etkilendi.
Bizim domatescikler de pek neşeli değiller. Çoğunun yaprakları kıvrıldı.
Hatta bir kısmı basbayağı rulo oldu. Yapraklar kıvrılınca doğal olarak fotosentez güçleri azalıyor ve bitkiler zayıf düşüyor.
Yeni çıkan domates meyvelerinde ise daha yeşilken, çürümüş gibi kararmalar olmaya başladı.

20170711_061456

UTTM’den (Ulusal Tohum Takas Merkezi) arkadaşlara sordum. Sağolsunlar başta Ali Bey olmak üzere pek çok arkadaş bildiklerini paylaşarak yardımcı oldular. Bir yandan da “acaba dünyada bu konu nasıl çözülüyor” diyerek pek çok yabancı sitede araştırmalar yaptım, videolar izledim.

Özetle;

Domatesteki kararmalar sık ve düzensiz sulamadan ve kalsiyum eksikliğinden olurmuş. Kireç, yumurta kabuğu ve süt tavsiye ettiler.

Yapraktaki kıvrılmaların da benzer sebeplerden olabileceğini öğrenir öğrenmez hemen kireçle işe başladık. Daha önce toprağa yumurta kabuğu atmıştık ama daha çok salyangozla mücadele içindi. Şimdi kalan yumurta kabuklarını ezip un haline getirdikten sonra 3 gün sirkede bekletip, 1/20 oranında suyla karıştırıp yapraklara ve toprağa uygulayacağım.

Bugün de süt verdim domateslere. İlk bidonu yarı yarıya su/süt karışımı ile doldurdum. Neredeyse her bir yaprağa tek tek püskürtmeye kalkınca 40 kök domateste ilk bidon bitti. İkinci ve üçüncü bidonlar ise   2/3 oranında süt/su karışımı yapıldı. Sonuçta 7 kilo süt kullandım.

20170716_195731

Tabii bu arada eşim, günlük ritüel haline getirdiği sorusunu sormayı ihmal etmedi: -Sence biz, yaptığın bu masrafla kaç kilo organik domates alırdık?…  

3 tane torunum var Allah bağışlasın. Ali Kemal (20 ay), Ayşesu (5.5), Meryem Zeynep (7.5).

Onlara gönül rahatlığı ile yedirebileceğim domatesler yetiştirmenin keyfi anlatılır gibi değil.

İnşallah yeni meyvelerde kararma olmaz ve kıvrıklar da biraz olsun düzelir.

Yarın yine çok iş var. Sebze fidanları tek tek elden geçirilecek, emici dallar budanacak.

Kombu çaylarında yeni denemeler yapılacak. Bitmez tükenmez yabani otlardan yeni çıkanlar toplanacak.

Ayşesu ile göle taş atılacak.

Çoooook işimiz var çooook.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir