Palmarosa Uçucu Yağını Biliyor Muydunuz?

Palmarosa Uçucu Yağı

Aromatik yağların hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi geldiğini biliyoruz. Bedenimize uygulayarak ya da nefes yoluyla bu şifalı yağlardan faydalanmak mümkün. 

Bu yazımızda sizi aromatik yağlardan biri olan “palmarosa uçucu yağı” ile tanıştırmak istiyoruz. Yağın antimikrobiyal, antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri ön planda bulunuyor. Bunun yanı sıra cilde olan faydalarını da hemen ilave edebiliriz. Yağ antik çağlarda Hintli doktorlar tarafından ateşi düşürmek ve enfeksiyonu önlemek için yaygın olarak kullanılmış…

Palmarosa uçucu yağı, gıda ve içecek endüstrisinin yanı sıra sabun, parfüm ve kozmetik endüstrilerinde koku verici madde olarak yaygın şekilde kullanılıyor.

“Geraniol” kaynağı

Anavatanı Hindistan olan palmarosa’nın Latince adı “Cymbopogon martinii” ve Buğdaygiller ailesine ait bir bitki… Bu uçucu yağın ekstraksiyonu, çiçeklenmeden önce hasat edilen kurutulmuş otların buharla damıtılmasıyla yapılıyor.

Palmarosa uçucu yağının bileşenleri arasında “geraniol, geranil asetat, dipenten, linalol, limonen ve mircen” yer alıyor. Ana bileşeni olan geraniol yağın %70-80’ini oluşturuyor. Bu maddenin, pankreas ve kolon kanserlerine karşı yeni bir tedavi edici ajan olabileceğini yapılan araştırmalar destekliyor. Bu yağ aynı zamanda antimikrobiyal, antioksidan ve antiinflamatuar aktiviteler dahil olmak üzere çeşitli biyolojik özelliklere sahip…

Adından da anlaşılacağı gibi “gül yağı”na benzer bir kokuya sahip olan palmarosa uçucu yağının bilinen pek çok faydası bulunuyor. 

Palmarosa uçucu yağı antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip. Bu nedenle, virüs ve bakterilere karşı etkili… Hindistan’da yapılan bir çalışma palmarosa, çuha çiçeği, lavanta ve tuberose çiçek yapraklarından elde edilen uçucu yağları gram pozitif ve gram negatif bakterilere karşı antibakteriyel aktiviteleri açısından test etmiş ve test edilen uçucu yağlar arasında palmarosa uçucu yağının her iki tipteki bakterilere karşı en yüksek aktiviteyi gösterdiği görülmüş. Yaralar açık ve korumasız olduklarından enfeksiyonlara oldukça yatkın oluyor. Palmarosa yağı, yaralara haricen uygulandığında, enfeksiyonu engellemeye yardımcı oluyor ve çoğalan bakterileri öldürüyor. Yağın, virüslerin çoğalmasını engellediği de biliniyor.

Palmarosa yağı ayrıca stresi, kaygıyı ve yorgunluğu giderici özelliğe de sahip. Etkilenen bölgelere masaj yapıldığında artrit ve romatizma kaynaklı ağrıların azaltılmasına da yardımcı oluyor. Araştırmalar, palmarosa ile aromaterapinin nevralji, epileptik durumlar ve iştahsızlık tedavisinde yararlı etkileri olduğuna da işaret ediyor. 

Palmarosa uçucu yağı akarlara karşı da oldukça etkili. Bilindiği üzere çoğu insanın ev tozlarına karşı alerjisi oluyor. Bunun için birkaç damla palmarosa yağını su ile karıştırıp spreyli bir şişeye koyarak yatak, çarşaf, yastıklara sıkarak kullanabilirsiniz.

Palmarosa uçucu yağı ve cildimiz

Palmarosa uçucu yağı cildi yatıştırıcı özelliğe sahip. Dokulardaki nemin tutulmasına ve nem dengesinin korunmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle, tahriş olmuş, nemsiz kalmış ciltte oluşabilecek iltihaplanmayı ve diğer bazı nemsizlik belirtilerini hafifletirken cildin yumuşak ve genç görünmesini sağlıyor.

Palmarosa uçucu yağı, doğası gereği sitofilaktik özelliğe sahip, bu da hücrelerdeki aktiviteyi artırarak hücrelerin yenilenmesini ve hücresel maddelerin geri dönüşümünü teşvik etmesi anlamına geliyor. Böylelikle yaşlanma sürecinde cilt üzerinde meydana gelen değişimlerin azaltılmasına, yaralar ve diğer çeşitli faktörlerden kaynaklanan hasarların onarılmasına yardımcı oluyor. İçinde bulunan ana bileşen geraniolden dolayı hücre büyümesini uyarıyor ve böylece hasarlı DNA’nın onarılması sağlanıyor. Bu yağ aynı zamanda vücudun savunma hücrelerinin büyümesini de teşvik ediyor, bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor.

Palmarosa yağı, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinin yanı sıra çıban, apse ve akne tedavisinde de kullanılıyor.

Palmarosa uçucu yağı nasıl kullanılır?

Palmarosa uçucu yağının cilt üzerinde kullanılmadan önce Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile seyreltilmesi öneriliyor. Ayrıca cilt bakım kremlerine 1-2 damla karıştırılarak cildi nemlendirmesi, sivilce, lekeler ve kırışıklar üzerindeki etkilerinden faydalanmak da mümkün olabiliyor. Banyo suyuna eklemek, yine taşıyıcı bir yağ ile seyrelterek masaj yağı olarak kullanmak da hem cilt problemleri hem de rahatlatıcı etkisi nedeniyle tercih ediliyor. Palmarosa uçucu yağı, kokusu ile de oldukça rahatlatıcı… Zihninizi ve vücudunuzu gerginlikten uzaklaştırmak için bir difüzör yardımı ile yağın rahatlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. 

Çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ile kronik rahatsızlığı olan kişilerin hekimlerine danışmadan herhangi bir uçucu yağı kullanmamaları gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz… Palmarosa yağı güvenli kabul edilse de bileğin iç tarafında ufak bir alanda test edilip alerjik bir reaksiyon göstermediği takdirde kullanılması gerektiğini de ilave edelim…

Tüm ürünlerimiz gibi aromaterapi serimizdeki yağların da saflık ve doğallığına önem veriyoruz. Palmarosa uçucu yağımız buhar distilasyonu ile elde edilmiş olup %100 saftır…

Kaynaklar:

M.H. Lodhia, K.R. Bhatt, Vrinda S. Traker. “Antibacterial Activity of Essential Oils from Palmarosa, Evening Primrose, Lavender and Tuberose, Marc”. Indian J Pharm Sci. 2009 Mart-Nisan; 71 (2): 134–136.

Bruna Fernanda Murbach Teles Andrade,Camila Pereira Braga, Klinsmann Carolo dos Santos, Lidiane Nunes Barbosa, Vera Lúcia Mores Rall, José Maurício Sforcin, Ana Angélica Henrique Fernandes  ve Ary Fernandes Júnior. “Effect of Inhaling Cymbopogon martinii Essential Oil and Geraniol on Serum Biochemistry Parameters and Oxidative Stress in Rats”. Biochem Res Int. 2014; 2014: 493183.

articles.mercola.com

organicfacts.net

Palmarosa Uçucu Yağını Biliyor Muydunuz?” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir